Louisiana GOP votes to censure Senator Bill Cassidy after anti-Trump vote

GOP Senator Bill Cassidy voted to convict President Trump during his sham impeachment trial in the Senate. The blowback from his constituents was swift and angry.

In a decisive move that bodes ill for Cassidy’s future in the GOP, the Louisiana GOP Executive Committee immediately voted to censure him for his vote.

Breitbart reports:

On Tuesday, the Louisiana GOP stated it is “profoundly disappointed” in Cassidy’s vote to join with Senate Democrats in their claim that impeaching Trump is constitutional and that a “trial” should proceed.

Cassidy said at that time, “A sufficient amount of evidence of constitutionality exists for the Senate to proceed with the trial.”

Cassidy, and the other Republicans that joined him – Sens. Richard Burr (NC); Susan Collins (ME); Ben Sasse (NE); Mitt Romney (UT); Lisa Murkowski (AK); and Pat Toomey (R) – played into the Democrats game on impeachment. They’re either traitors, or criminally stupid.

They need to leave the party – and the sooner the better.

 
We welcome your comments on Main Street Gazette. Big tech is trying to censor conservative media, and there are fewer and fewer places on the web to build a conservative community.
 
We’re committed to defending freedom of speech and being a safe space for the 75 million Americans that the mainstream media is trying to cancel. Any comments containing profanity, trolling, advocacy of violence, personally identifiable information, harassments, threats or other violations will be removed. Sometimes comments are wrongly removed by our tech software – please contact us at [email protected] if you believe your comments have been wrongly removed

129 Responses

 1. scoliosis
  Heya excellent blog! Does running a blog similar to this take a large amount of
  work? I’ve virtually no expertise in computer
  programming but I had been hoping to start my own blog in the near future.

  Anyway, if you have any suggestions or tips for new blog
  owners please share. I know this is off subject however I just had to ask.
  Thanks! scoliosis

 2. Instagram takipçi satın alma için izleyeceğiniz adımlar ile sizde garantili yükseliş yaşarken takipçim düşecek mi gibisinden telaşlardan kaçınacak ve güvenilir yollarla Instagram takipçi satın al avantajlarını öğrenmiş olacaksınız.

  Günümüz teknolojisinde Instagram nimetlerini kullanıcılara açık kaynak sunduğu için tüm insanlık özgürce fotoğraflarını yayabiliyor, hikayelerini arkadaşlarıyla paylaşabiliyor ve karşılığında Beğeni, Yorum, Paylaşım gibi etkenlerle isimlerini duyurabiliyorlar. Elbette tüm bu adımlar öncesi takipçi sayınız en göze çarpan yerlerden birisi çünkü insanlar profilinizi ziyaret ettiği takdirde ilk göz atacakları yer kitleniz ve takip ettiğiniz kitle ortalamasıdır.

 3. Kaliteli bir panel mi arıyorsun?

  İnstagram takipçi satışı için geliştirdiğimiz takipbonus güvenli bir araştırma hazırlıyor ve müşterilerin isteyeceği türden Organik etkileşim zincirleri kuruyor. Sabırsız bireyler içim süper hızlı takipçi kazandıran web sitemiz instagram takipçi satın al konusunda dünya markası olmuş durumda. Sizde en yüksek miktarda paketleri bile takipçi bonus üzerinden ucuz fiyatlarla satın alabilirsiniz.

 4. Herkes takipçi sayısını yükseltmek ister.

  Takipbonus dijital sosyal medya ajansı takipçi ve beğeni sayılarını üst miktarlara taşıyarak organik kitlenizi istediğiniz miktarda çoğaltmayı hedefler. Dijital çözümleri ve etkileşim araçlarıyla tamamı güvenli araçlar tanıyan web sitemizden sizde tamamı organik ve parolasız takipçi satın alabilirsiniz!

 5. Instagram takipçi satın al önemli bir aşamadır.

  İş sahipleri müşterilere yakından temas etmek ve dijital satışlarını da fiziksel ürünleri kadar pazarlamaya açık bir hale getirebilmek adına instagram takipçi satın alma stratejilerini kullanır. Güçlü ve kurumsal bir yapı olan takipbonus.com, en uygun fiyat garantisiyle instagram takipçi sayınızı arttırmaya ve sizi popüler bir sayfa haline getirmeye çabalar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.